Robert Jürjendal : “Rõõmu allikas”

CD-Jürjendal-bwRobert Jürjendali plaat “Rõõmu allikas” (Source of Joy) on minimalistliku, ent üpris keeruka helikeelega huvitav kuulamine nõudlikumale kõrvale. Kordustepõhine fraseering kergelt spirituaalses araabiameelses kastmes loob meditatiivse ning rahustava atmosfääri. Jürjendali muusika on täis huvitavaid, utoopiliselt ebamaise kõlaga heliklastreid, mis alluvad kindlalt tuksuvale rütmisüdamele. Kui helikandja esimene pool mõjub pigem eksperimenteerivalt, siis teine pool jõuab välja ilusakõlalise, veidi lihtsama väljenduslaadini. Eriti hästi peegeldavad Lotte Jürjendali joonistused plaadiümbrisel muusika müstilist õhustikku.  Rõõmu allikas on kindlasti Eesti helieliiti kuuluv mõtlik muusikakogumik, mida soovitaksin kuulata näiteks sumedal õhtupoolikul kinnisilmi võrkkiiges õõtsudes. Uskuge mind, te ei lahku kiigest endisena.

 

Hedvig Hanson : “Esmahetked”

Esmahetked-CDfront-bw“Esmahetked” on lihtsalt ilusakõlalise helikeelega muusikakandja, kust leiab lisaks Hedvig Hansoni omakirjutatud paladele ka Kristjan Randalu, Maian Kärmase ning Uno Naissoo lugude seadeid. Lihtne ei ole aga enesestmõistetav – tõelise lihtsuseni jõudmiseks peab esmalt ekselema keerukuses, pärast mida tekib üksiku heli mõistmine. Tasakaalukalt mõjuvad kompositsioonid on tegelikult äärmiselt professionaalse ülesehituse ning kaasahaaravalt huvitava karakteriga, mida vürtsitavad flamencohõngulised kitarrisoolod Andre Maakeri esituses ning Kristjan Randalu maitsekas klaverikäsitlus. Helikandjat kuulates tundub, et iga professionaalse artisti oskustepagasisse kuulub kompromissitult muusikaline sünkroonhingamine. Positiivset energiat kandev nooruslik-romantiline helikogumik sobib kuulamiseks igasse hetke, sest hingesoojusest ei saa ju kunagi küll.

 

MaiGroup : “LUV”

Maigroup-LUV-bw“LUV” on jazz-fusion kollektiivi MaiGroup verivärske debüütalbum. Noorel, Stockholmi Kuninglikus Muusika-akadeemias õppival Saaremaa juurtega bassimängijal Mai Aganil ning tema rootsi päritolu muusikakamraadidel on kuulajale palju ütelda. Instrumentaalansambel on kaasaaegse kõlapildiga, ent peab lugu põhjamaiselt mõtlikust heliruumist. Plaadilt leiab nii stiilseid funkirütme, kui aeglaseid jazzballaade. Helipilti läbivaks jooneks on improvisatsioonilisus, sisukalt pikad meloodiafraasid ning veenvad bassiliinid. Keskmine loo pikkus on enam kui kuus minutit, mistõttu on parajalt ruumi mitmekülgsele harmooniale ning kõikvõimalikele kooskõlakatsetustele. Luv on ideaalne kõrvalekalle hallist argipäevast ning sobib hästi uinunud vaimu turgutamiseks.

 

Muusikat kuulas ja mõtteid jagas 

Kristofer Soop / TJC

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala Nr 9.

Pin It on Pinterest