Veebruari teisel reedel, 12.02 kell 21.00, on Tartu Jazzklubis oodata eksklusiivset soolokontserti vanameister Tom Waitsi viimase ilmatuuri bändi kitarristina laiemalt tuntust kogunud kõrge meisterlikkuse ja laia haardega kitarristilt Omar Torrezelt.

Omar Torrez on rändur. Seda igas mõttes. Tema sugupuus leidub vihjeid nii hispaania kui baski, aga ka aleuudi, norra ja isegi vene juurtele. Elades mustlaselu rändas ta läbi pea kogu maailma – Andaluusiast Kuubani, Egiptusest Venemaani, õppides igal pool sealsetelt meistritelt.

Seetõttu ei ole midagi imestada, et Omari muusikaline haare on erakordselt lai. See hõlmab nii varast Robert Johnsoni, Howlin’ Wolfi ja Muddy Watersi stiilis bluesi, tonaalset ja atonaalset klassikalist kitarrimängutehnikat, flamencot, pop- ja rockmuusikat, brasiilia pärimusmuusikat, kuuba son’i, mustlasmuusikat, balkani rytme, funki’t, RnB’d, elektroonikaga miksitud bolero, ladina muusika diatoonikat kui ka avangardset post-tonaalset praktikat.

Täna USA-s elav muusik pälvis esimest korda laiemat tähelepanu pääsedes Seattle’s toimunud Jimi Hendrixi nimelise kitarristide võistluse finaali, kus ta muide  esines  laenatud kitarriga.

OmarTorrez

Eelkõige tuntakse aga Omar Torreze siiski kui Tom Waitsi ansambli kitarristi ja bandžomängijat “Glitter and Doom’i” tuuril 2008. aastal. Tuuri kava koosnes  valikust Tom Waitsi varasematest parimatest lugudest. Koos anti 28 kahe- ja poole tunnist kontserti Ameerika Ühendriikides ja Euroopas. Kontserttuurist ilmus ka erinevates linnades salvestatud samanimeline 17 looga live-album, mis jõudis neljateistkümne riigi edetabelitesse.
“Glitter and Doom” on jäänud seni vanameister Tom Waitsi viimaseks kontsettuuriks.
Lisaks Tom Waitsile on Omar Torrez jaganud lava selliste nimedega nagu Buena Vista Social Club, Jethro Tull, Tony Levin, Bill Laswell, Kinky, Sidestepper, Pancho Sanchez, Mumiy Troll, Nortec Collective, Francisco Aguabella ja veel paljud-paljud teised.
Omar on esinenud paljudel prestiižsetel festivalidel nagu näiteks üks USA suurimaid Bumbershoot festival Seattle’s, Vive Latino, Cervantino festival ja Ferie de San Marcos Mehhikos, lisaks veel mitmed festivalid Euroopas, sealhulgas ka Venemaal.
Omar Torreze enda muusikaline retsept koosneb võrdsetes osades  post-modernsest rockist, delta bluesist, mehhiko ja kuuba son’ist – kõik see segatud nõidusliku kitarri uimastavate vürtsidega ning maitsestatud üleoleva, kuid samas kirgliku laulukirjutaja andega. Ta ise on oma muusikat kirjeldanud nii: „Jimi Hendrix, Carlos Santana ja James Brown joovad koos tequilat kuskil Venemaa baaris, mängivad öö läbi ja unustavad end sinna kuni varahommikuni.”

Omar Torrez on olnud Ühendriikide valitsuse ühe mainekama Fulbright’i stipendiumi laureaat. Samuti on tema maailma rahvaid ühendav ja kultuurilisi barjääre ületav muusika-alane tegevus leidnud äramärkimist ja toetamist mitmete Mehhiko institutsioonide poolt. Tema muusikat on kasutatud mitmes telesarjas nagu “Kangelased” (“Heroes”) ja teised.

Omari viimase albumi, USA-s ja Mehhikos välja antud „A Night of Serious Drinking” produtseeris varem Michael Penn’i, Aimee Mann’i, Bob Dylan’i, Pink’i, Public Image Ltd ja teistega koostööd teinud Tony Berg.  Albumilt pärit olev single “Marina” võitis 2012. aastal  International Songwriting Competition’il ladina muusika kategoorias kolmanda koha.

Omar on leidnud äramärkimist ja pälvinud tähelepanu paljude muusikaajakirjanike, kriitikute ja väljaannete poolt alates “Billboard’ist” kuni  produtsent Peter Rafelsonini  (Madonna, Lady Gaga, Stevie Nicks), kes nimetas Omari üheks unikaalsemaks tänapäeva muusikuks. Teda on võrreldud nii Andres Segovia kui Bill Friselliga.

“Seattle Times’i” muusikakriitik nimetas teda ladina Hendrixiks:
“Kiiremaid sõrmed Läänes!”

 

Herbert Murd

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala nr 34.

 

 

Pin It on Pinterest