Hea tartlane, muusikasõber! Rõõm on tõdeda, et Tartu Jazzklubi alustab juba kolmanda hooajaga Ülikooli Kohviku esimesel korrusel.

Uhkusega vaatan kalendris meie armsa klubi möödunud hooajale, mis tõi taaralinna publiku ette liialdamata kõik aktiivsemad ja publiku poolt enim armastatud eesti artistid. Samuti musitseeris meie väikesel laval väliskülalisi 13. erinevast riigist – Soomest, Rootsist, Saksamaalt, Prantsusmaalt, Inglismaalt, Taanist, Venemaalt, Lätist, Leedust ja Ungarist kuni Türgi, USA ja Kamerunini välja. Toimus 37 Jazzikunsti kontserti, 40 Paremat reedet, 33 Teemaõhtut, 30 jämmi ja 33 Kinolina õhtut. Neljapäevased ja reedesed piletiga kontserdid on toonud eelmisel hooajal klubisse kokku ligi 7000 külastajat, koos piletita sündmustega kokku aga üle 11000 muusikahuvilise.

Mida need numbrid räägivad? Usun, et olete minuga nõus, kui ütlen, et jazz on saanud tartlaste hulgas hinnatud kunstiliigiks ning Tartu Jazzklubi Ülikooli Kohvikus meie kõigi üheks lemmikuks kohtumispaigaks.

Klubi-baar Jazz on juba kaks hooaega pakkunud kvaliteetset toitlustust ja seda nii hommikuti, päevasel ajal kui ka õhtuti. Kohviku menüüst leiate endiselt eesti muusika legendidele humoorikalt pühendatud toitude nimetusi ning ka viiteid erinevatele jazzižanritele, stiilidele, vormidele. Oleme pingutanud koos kultuuritoetajatest ettevõtjatega selle nimel, et klubi ruumides naudiks olemist piltlikult öeldes nii vaim kui ka ihu. Loodan, et see on meil ka õnnestunud.

Rääkides meie linna jazzi ja rütmimuusika arengust, kuulub loomulikult olulisim osa sellest Elleri kooli rütmimuusika osakonna (ERMO) eri põlvkondadest muusikute sõpruskonnale. Ühed on need, kes õpetavad ja kogemusi jagavad, teised aga õpivad ja mägede vallutamistest unistavad. Kõik see koolimajas toimuv põnev arenguprotsess on leidnud endale püsiva väljundi Tartu Jazzklubi laval. Klubi on saanud tõeliseks praktika keskmeks uue põlvkonna muusikutele. Kindlasti on teile silma hakanud ERMO ja Tartu Jazzklubi noored muusikud: lauljad Kaisa Lillepuu, Anett Kulbin ja Susanna Veldi, kitarrisid Marvin Mitt, Jaanis Kill ja Paul Neitsov, basskitarristid Indrek Mällo ja Jorven Viilik, kontrabassimängija Tõnis Koppel, saksofonist Lauri Kadalipp, löökriistamängija Kristjan Mängel

Iga aastaga on Tartu jazzipere kasvanud suuremaks ja järjest enam on meil põhjust oma linna muusikute üle uhkust tunda! Uhiuus Elleri kooli õppehoone Toomemäe nõlval innustab kindlasti kõiki muusikuid ja annab täiesti uued võimalused Tartus heliloominguga tegelemiseks.

Tartu Jazzklubi programmi koostades olen panustanud kõrge kvaliteedi hoidmisele ja samas arvestanud muusikamaastikul toimuvaga. Kõik olulisemad jazzmuusika plaadiuudised on jõudnud meie programmi ning albumid on jäänud pidama ka klubi plaadiriiulile. Sealt on need edasi rännanud muusikaarmastajate kodudesse. Klubi seintelt vaatavad külalistele vastu jazzmuusikamaailma suurkujud, meenutades Tartu Jazzklubi veendumust, et maailma tipptase eksisteerib mitte ainult kusagil kaugel vaid samuti siinsamas, Tartus, Eestis. Lembit Saarsalu esimene saksofon kaunistab lavapoolset klubi seina, meenutades, et Eesti jazzil on juured sügaval maas.

Foto: Kalev Ints

Foto: Kalev Ints

 

Hea meel on tõdeda, et juba teist hooaega startis ka Tartu Jazzklubi filaal Narvas – Narva Jazz Club. TÜ Narva Kolledži uues arhitektuuri auhindadega pärjatud euroopalikus hoones kaks korda kuus aset leidvad muusikasündmused on kogunud publiku hulgas suurt populaarsust ning toonud piirilinna muusikahuvilisi kuulajaid paljudest Eesti linnadest ja muusikuid ligi 10. riigist. Jazzkultuuri rahvusvaheline aspekt mängib selles linnas olulist rolli ja Tartu klubi filiaalina on Narva Jazzklubil oma roll piirilinna arengus.

Olen õnnelik, et saan Teile, head sõbrad, selle ajalehe veergudel kirjutada. Selle väikese Jazzi Pala olemasolu – mida on ilmunud muide juba 20 numbrit – on samuti Tartu linna ja siinse kultuuri jaoks märgilise tähtsusega. Tegemist on Eesti esimese ja seni ainsana regulaarselt ilmuva jazzkultuuri uudistrükisega!

Usun, et uus hooaeg toob meid kõiki taas klubi hubastesse ruumidesse kokku. Jätkame samas muhedas ja sõbralikus vaimus – teisipäeviti Kinolina õhtud, kolmapäeviti Jammanid, neljapäeviti Jazzikunsti kontserdid, reedeti sari Parem Reede ja laupäevad pühendame jazzi jaoks olulistele ja ajakohastele teemadele.

Soovin südamest meile kõigile oma head osa – publikule jätkuvat kultuurihuvi, klubi vedajatele vastupidavust, toetajatele püsivust ning suurema pildi nägemist. Ja kõigile rõõmu!

Teaduslikult on tõestatud, et rõõmus tuju, meeldiv seltskond ja hea muusika vähendavad stressi taset ja haigestumise riski. Seega soovitan kõigile tassikest jazzi vähemalt üks kord nädalas. Hallide ilmade süvenedes annust suurendada!

Kohtumiseni!
Alati Teie,

Oleg Pissarenko / TJC juht

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala nr 20.

 

Pin It on Pinterest