16. mail astusid Tartu Jazziklubi publiku ette põhjanaabrist kitarrikunstnik Niklas Winter ning meie omad meistrid Toomas Rull trummidel ja Peedu Kass kontrabassil. Kuulda sai kõrgetasemelist jazzi, mis pakkus elamuse nii asjatundjale kui ka tavakuulajale.

Nagu intiimsele kontserdipaigale kohane, õhkus lavalt soojust ja vabastavat humoorikust, mis oli mõjusaks buffertsooniks energilise suvemeeleolu ja sügava helimaailma vahel. Just sügavus, tasakaalukus ja pealtnäha ülipeen läbitöötatus olidki selle kontserdi indikaatorelemendid.

Üsna “easygoing” sissejuhatus viis kuulaja järk-järgult üha sügavamale – seda ka sõna otseses mõttes. Üks kõnekamaid esitusi oligi Niklas Winteri enda lugu “Deep Waters” duoalbumilt (koos Teemu Viinikaineniga) “Eight Songs Seven Keys”. Väga sisukalt mängiti välja sügavuse haprad tasandid, avati süvamaailmad ja mindi veel sügavamale. Muinasjutulised monoloogid, teineteise mõistmine ja sellele järgnev “less is more” printsiibil põhinev kulminatsioon ja muusikaline kokkukasvamine andsid edasi rohkem, kui oodatud.

niklaswintertrio

Foto: Kristofer Soop

Winteri loomingut on kirjeldatud kui habrast, värsket ja kaasaegset muusikalist poeesiat. Seda toetab ka tema rahulik, puhas ja eneseteadlik mängustiil. Selline suunitlus pole aga sugugi piiravaks teguriks, kui Toomas Rull trummidel tempot tõstab ning rütmifaktuur märgatavalt tiheneb ja mitmekesistub. Välja joonistuvad uued rütmimuusika jõujooned ja intelligentne dünaamilisus annavad kuulajaile üha enam aimu interpreetide muusikalisest küpsusest ja stiilisest piiramatusest. Inspireerituna oma suurtest eeskujudest John Scofieldist ja Pat Metheny’st kõlavad Winteri pillil mängulised fraseeringud, kaotamata seejuures õhulisust ja nakatavat sisemist pinget.

Olulisimaks väärtuseks Niklas Winter Trio kontserdil võib kindlasti pidada kõrget kooskõla kvaliteeti. Täiuseni püüdlev dünaamilisus ja teineteist inspireerivad võrdsed lavapartnerid olid kuulajaile tõeliseks maiuspalaks.

Kristiina Päss / TJC

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala Nr 10.

Pin It on Pinterest