Pimedusega karistatud ja õnnistatud

1950. aasta, 13. mai, Saginaw Michigan, USA. 20-aastasele Lula Maele sünnib kuus nädalat enneaegne poisslaps. Liigse hapniku tõttu inkubaatoris tekib väiksel Stevland Hardaway Judkinsil (hiljem Morris) silma võrkkestakahjustus ja ta jääb pimedaks. Meeleheide ja süütunne saadavad naist mitu järgmist aastat – vale eluviisi tõttu on poega karistatud pimedusega.

Kolme lapse ema Lula on abielus endast 30 aastat vanema vägivaldse mehega, töötab prostituudina, et lastele süüa osta ja varastab sütt, et kodu soojas hoida. Neli aastat hiljem jätab Lula oma mehe ja kolib lastega Detroiti. Ohutuse mõttes peab Stevland päevad läbi toas püsima. Ühtäkki tekkinud ülearune aeg sisustatakse muusika kuulamise ja jäljendamisega – ta otsib üles kõik potid ja pannid ning proovib mängida rütme, mida raadiost kuuleb. Pisike muusikaentusiast ühineb samuti kohaliku kooriga, õpib iseseisvalt klaverit, harmoonikat ja trumme ning omastab imelapse hüüdnime. Seda kõike enne 9-aastaseks saamist.

Tänavamuusikust sajandi kuulsaimaks

Kui juhtusid 1950ndate lõpus Detroiti suitsustel tänavatel kõndima, võisid näha ja kuulda väikest imelast musitseerimas ja laulmas oma sõbra Johniga. Tõenäoliselt poleks keegi osanud siis arvata, et vaid paari aasta pärast on Stevland Morrisest saanud Motown Recordsi artist Little Stevie Wonder. Debüütalbumilt “The Jazz Soul of Little Stevie” pärinev “Fingertips” tegi Wonderist ajaloo noorima artisti, kelle hittlugu on nii pop kui ka R&B edetabelite esikohal. Edasi liikus ta vaid ülespoole, andes välja üha uusi albumeid, lugusid, aga samas end pidevalt muusikaliselt edasi arendades.
Hoolimata raskest lapsepõlvest sai Stevie Wonderist üks 20. sajandi kuulsamaid ja olulisimaid muusikuid. Tema viljakast ja edukast karjäärist on kirjutatud raamatuid, tehtud filme ja talle on pühendatud mitmeid suuri kontserte praeguse aja tippmuusikute poolt.
Stevie Wonderi võime mängida paljusid instrumente – varasematel albumitel mängis ta tihti peaaegu kõiki pille -, kirjutada geniaalseid lugusid ja tema erakordne hääl on inspireerinud miljoneid inimesi ja kindlasti teevad seda ka edaspidi. Kõigile raskustele vaatamata on Wonder elurõõmus. Võimetus näha ei ole heidutanud teda kunagi.

2. märtsil on kõigil Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli rütmimuusika osakonna õpilastel au esitada valitud Stevie Wonderi lugusid.

StevieWonder

Huvitavaid fakte:

* Esimene Oscari võitnud mustanahaline (“I Just Called To Say I Love You”)
* 25 Grammy omanik
* 10 esimese koha lugu pop edetabelis
* 20 esimese koha lugu R&B edetabelis
*  Hittlugu “Fingertips” sai kuulsaks live lindistuse järgselt. Trumme mängis noor Marvin Gaye
* 1973.aastal kaotas autoõnnetuse tagajärjel mõneks ajaks ka lõhnataju ja maitsemeele
* Sai Ameerika presidendilt Richard Nixonilt eripreemia. 5 aastat hiljem kirjutas Stevie loo “You Ain’t Done Nuthin” Nixoni vastaseks kampaaniaks.
* 2004. aastal andis Soomes Pori Jazz muusikafestivalil kontserti, teda kuulamas oli 20 000 inimest.
* Teinud koostööd paljude muusikutega, muuhulgas:
Ray Charles, Paul McCartney, Michael Jackson, Barbra Streisand, Bruce Springsteen, Tony Bennett, John Denver, Snoop Dogg, Andrea Bocelli ja Celine Dion

Tribute to Stevie Wonder 2. märtsil kell 20.00 @TJC

Austuskontserdil esinevad Elleri kooli rütmimuusika osakonna õpilased. Lavale astub ka Eller Big Band Tanel Aavakivi juhendamisel.

Kõlavad lood: “Lately”, “I Just Called to Say I Love You”, “Part Time Lover“, “Don’t You Worry About A Thing“, “All In Love Is Fair”, “Isn’t She Lovely”, “I Wish”, “I Believe”, “Master Blaster”, “You Are the Sunshine of My Life”, “Contusion”, “My Cherie Amour”, “Sir Duke” ja “Superstition”.

 

Hilary Karu

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala nr 35.

Pin It on Pinterest