Carrot-cover“Carrot Lights”

Kaspar & Laura & Joel

 / 2014

Joe-Rasmus Remmel – klaver

Laura Remmel  – vokaal

Kaspar Kalluste – löökriistad

Lõpuks ometi on Eesti põhjamaiselt mõtlikule jazzimaastikule ilmunud kevadiselt värsket ja üdini õnnelikku muusikat viljelev Carrot Lights. Supercool’e rütmifiguure ning puhast ägedust õhkav kollektiiv paneb tõenäoliselt ka kõige depressiivsema kuulaja muigama. Ainuüksi plaadi esimest lugu nimega Free võiks tsirka tunnikeseks loop’ima panna. Just sel hetkel, kui tekivad assotsiatsioonid Bill Withersi looga „Use me”, purustab pop-jazz unelma salapäraselt skisofreeniline free-jazz vahepala. Laura Remmeli poolt loodud müstilise tegelaskuju ilmumine ei jää ainukordseks ning kordub traditsioonilise kõlaga palade vahel terve albumi vältel. Carrot Lights tõestas, et kõrgetasemeline ja kaasahaarav muusika kõrgematel laiuskraadidel saab olla positiivne, samuti, et free-jazzi on võimalik teha uudishimu tekitavalt perfektse tervikuna. See plaat on iga muusikasõbra kohustuslik jazzismuuti talvises pimeduses elujõu säilitamiseks.

*****

Heliotroop-cover“Ennemuistse jahipüssi kuul”

Heliotroop

/ 2014, Avarus

Mingo Rajandi – kontrabass

Kirke Karja – klaver

Kadri Voorand – vokaal

Madis Meister – kitarr

Eno Kollom – trummid

Meelis Vind – bassklarnet

Ennesmuistse jahipüssi kuul on ansambli Heliotroop „kaua tehtud kaunikene” debüütplaat, millel kõlab noorte jazztalentide Mingo Rajandi (kontrabass) ja Kirke Karja (pianist) omalooming. Muusikaliselt äärmiselt rikas ning mängulise helikeelega album sisaldab endas justkui hulga rohkem palu, kui neid on plaadiümbrisel kirjas, ent mõjub sellele vaatamata tervikliku teatrietendusena. Erinevad tunded ja kõlad vahelduvad sujuva episoodilisusega, mida ühendab jutustajarolli võtnud Kadri Voorandi vokaalpartii. Sulameena paitavad muusikasõprade kõrvu kinnipüüdmatult ülevoolavad klaverifillid ning cool’id bassikäigud. Sügavmõtteline Eesti luule, maailmaklassi jazzi- ja klassikatunnetus ning kinematograafiline mõttelaad muudavad helikandja niivõrd sisutihedaks, et selle täielikuks hoomamiseks ei piisa vaid ühest pealiskaudsest kuulamiskorrast. Nii nagu on meisterlikku teatrietendust keeruline vaid raadiost kogeda, ihkab improvisatsioonilist Heliotroopi kuulates hing live-etteaste järele.

*****

Kruglov-Sooaar-503“The Mighty Five”

Kruglov-Sooäär Quartet

/ 2014, Art Beat

Aleksei Kruglov – saksofonid

Jaak Sooäär – kitarr

Mihkel Mälgand – bass

Tanel Ruben – trummid

Albumil „The Mighty Five” (eesti keeles „Võimas rühm”) kõlavad andeka vene päritolu saksofonimängia ja helilooja Aleksei Kruglovi ja Eesti esikitarrist Jaak Sooääre arranžeeringud tuntud vene heliloojate Mussorgski, Rimski-Korsakovi, Borodini ja Balakirevi teostest. Äärmiselt vabameelse helikeelega palad on justkui suurte vene heliloojate kaasaegne murepeegeldus maailmas toimuvast. Kontrolli alt väljuvad soolod vahelduvad südant lõhestavate meloodialiinidega, helihüsteeria tasakaalukate ballaadidega, sumedad bassiliinid lõriseva kitarriurinaga, ent läbivalt ilmestab helipilti „võimsa rühma” murelik kõlavalu. Plaadile jõudnud muusika ei ole kindlasti mitte lihtsate killast, olles väga mitmekihiline ning ennastohverdav. Jääb vaid loota, et novembri alguses toimuval IDeejazz 2014 festivalil jõuavad Eesti tippmuusikute spontaansed mõtted võimalikult paljude kuulajateni.

*****

Uute albumite muusikat kuulas ja mõtteid jagas

Kristofer Soop

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala nr 21.

 

Pin It on Pinterest