Novembri esimesel päeval said Vilde lokaalis ilusa alguse festival IDeeJazz 2012 ja kuu aega kestvad Tartu Sõpruslinnade Rahvusköökide Päevad. Enne kontserti pakuti suupisteid ja veini. Kahe ürituse ühise avamise märgiks astus esimesena üles rootsi kokk lauluga “What a Wonderful World”.

Seejärel lülitus rahvusvaheline kokkade esindus ja publik positiivse Eesti muusika lainele. Lavale tulid Tuule Kann kahe kandle, kahe vile ja parmupilliga ning Jaak Sooäär elektrikitarriga. Festivali kõige väiksem ja kõige vaiksem bänd esitas siiraid rahvamuusikatöötlusi ja Sooääre komponeeritud rahvusdžässi.

Mänglevad suvised lood olid õrnad ja vahetud. Elektrikitarri teravust oli kandle puhaste toonide kõrvale vaja selleks, et üldine kõlapilt liialt ei uinutaks. Üldiselt siiski uinutas, muusikud isegi soovitasid silmad sulgeda ja suve ette kujutada. Kõigi pühakute päeva puhul mängiti lõpetuseks üks rahvakoraal.

IDJEstonianVoices2012-AhtoSooaru

IDeeJazz / Estonian Voices / 2012 / foto Ahto Sooaru

Teistsugust elamust tuli külastajatele pakkuma vokaalkuuik Estonian Voices. Energiat tulvil lauljad äratasid ka publiku eelnevast unelemisest. Kaunid inimesed laval, igaühel meisterlikult valitsetud hääl – see tõmbas lummatult kuulama ka välismaised kokad, kellele eelnev võis liialt “etno” olla. Suurima aplausi sai bass Aare Külama, kes väsimatult madalaid noote müristas.

Festivali teisele õhtule eelnesid terve päeva kestnud saundiproovid Tartu Uues Teatris. Suureks kontserdiks tuli teater rahvast paksult täis ja instrumentide ning tehnikaga täidetud laval esines kolm erinäolist koosseisu, taustal tantsimas muusikaga sobivad visuaalefektid.

Esimesena olid laval raskeroki legendile Led Zeppelinile kummardust tegevad Elleri kooli rütmimuusikud ehk JaZZeppelin. Erinemist originaalist rõhutasid naislaulja ja viiulisoolod. Eesmärk oli muidu toorele rokisaundile mahedust anda. Esitati tuntumaid lugusid, mõnda rohkem pea peale pöörates kui teist. Nii algas lõpulugu “Kashmir” svingivalt, kuid lõppes festivali ühe rajuma loona.

IDJJazzeppelin2012-KalevInts

IDeeJazz / Jazzeppelin / 2012 / foto Kalev Ints

Mitu aastat Skandinaavia looduses filmimas ja inspiratsiooni ammutamas käinud Kristjan Mazurtchak on režissööriks filmile, mis koos muusikaga andis kokku improvisatsioonilise koosluse Lapland. Lummavaid kaadreid virmalistest, loomakarjadest, metsast ja öisest taevast saatis katkematu loona põhjamaiselt mõtlik improvisatsioon.

Festivali haripunkt saabus ansambli Radar taastulemisega. Esimese loo “Tipptund kesklinnas” avataktidega kaasnes publiku kohene elavnemine. Esitamisele tulid näiteks ka lood “Promenaad”, “Sünnipäev” ja “Viraaž”. Paap Kõlar rääkis laulude tekkelugudest ja bänd vastas küsimustele, mis noortel muusikutel vanadele esitada oli. Üllatusena kuulis publik laulmas helilooja Sergei Pederseni, kes esitas loo “Kui mind kutsud sa”. Kuulajate rõõmuks öeldi, et ansambel võib tuleva aasta kevadel veel kuskil üles astuda.

IDJRadar2012-KalevInts

IDeeJazz / Radar / 2012 / foto Kalev Ints

Kolmas festivaliõhtu tõi muusikahuvilised klubi-baari Jazz, kus lisaks nelja ansambli esinemisele peeti pöördkabe simultaani ja avati fotonäitus. Klubi seintel aasta lõpuni rippuvate fotode autor on Kalev Ints. Ülesvõtted on jäädvustatud kümne aasta jooksul Eesti eri kontserdipaikades.

 

Kolmest mehest koosnev Armada esitas ühe pika teosena mõtlikku improvisatsiooni. Neid iseloomustavad sõnad helge ja positiivne, sõnad, mis üldse selle aasta festivali kohta hästi käivad. Tagasihoidlikult sõuti hüpnootilistes helides, kuniks Raun Juurikas klahvpillidel sellest väsis. Ta otsustas publiku elektrooniliste helidega üles äratada kuni lõpuks teised mängijad hoopis vaikima sundis.

IDJpublik2012-HeitiKruusmaa

IDeeJazz / publik / 2012 / foto Heiti Kruusmaa

Festivali jõulisemaid punte oli Drum Prana. Tihedad rütmivahetused, šamaanilaul, aafrika rütmid ja elektroonilistest trummidest tulevad meloodiad köitsid kuulajaid oma kordumatusega.

Pärast kolme trummi esinemist tuli lavale kaunihäälne lauljanna Susanna Aleksandra Veldi, teda saatmas Elleri kooli rütmimuusikud. Esitati südamelähedasi prantsuse-, inglise- ja portugalikeelseid džäss või ladinarütmilisi lugusid, millest osa omalooming. Huvitavaim leid oli inglise keeles lauldud vene rahvaviisi “Oi, moroz, moroz” töötlus.

Kolmandat õhtut ja kogu festivali lõpetasid Elleri kooli rütmimuusika osakonna õpilased ühise jämmiga.

Ülevaate festivalil IDeeJazz 2012 toimunust tegi

Madis Must

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala Nr 4.

Pin It on Pinterest