Jazzkaar tuleb taas, juba 27. korda, koos linnulaulu, päikese ja hea muusikaga. Telliskivi Loomelinnak oma loomingulise atmosfääriga on tallinlaste südame võitnud ja enam pole küsimus, kas jazzisõbrad leiavad üles Vaba Lava, mis ongi ju Jazzkaare pealava, ning selle kõrval asuva Punase maja, mis transformeerub festivali ajaks hubaseks jazziklubiks. Telliskivi loomelinnakus on mõnus veeta kasvõi terve päev, sest siin jagub tegevust, häid söögikohti ja eredaid muusikaelamusi. Jazzkaar pakub Tallinna publikule üle poolesaja kontserdi, lisaks kontserdid linnaruumis.

Jazzkaar-logo2016Jazzkaar Tartus

T 19. aprill 19.00 Elleri kool, Tubina saal, Kadri Voorand Quartet (Eesti)

K 27. aprill 19.00 Genialistide klubi, Steinar Raknes (Norra)

N 28. aprill 21.00 Tartu Jazzklubi, Alevtina Poljakova Group (Venemaa)

Selgi aastal kõlab jazz ka Tartu, Viljandi, Pärnu ja mitmete teiste linnade tänavatel, klubides ja kontserdisaalides. Sel aastal vallutab linnaruumiprojekt Tartu 27. aprillil, tuues muusikalisi üllatusi koolidesse, tänavatele, kohvikutesse.

Artiste, kes ülikoolilinna jõuavad, valisime erilise hoolega, sest on ju Tartu publik vist veidi äragi hellitatud siinse jazziklubi rikkaliku programmiga. Jazzkaare esinejad toovad kaasa oma uue muusika, mida siinsed jazzisõbrad kindlasti kuulnud pole.

KadriVoorand-byKaupoKikkasEsimesena astub oma kvarteti ja uue albumi „Armupurjus“ kavaga publiku ette Kadri Voorand, et just Tartus esmakordselt esitleda eesti luuletajate tekstidele kirjutatud lugusid ja bändi lõbusat omaloomingut. Kontsert avab festivali 19. aprillil Elleri kooli Tubina saalis. Kuigi Kadri esineb Jazzkaarel juba kümnendat aastat, suudab ta alati üllatada. Ta on lihtsalt eriline, karismaatiline ja loominguline artist. Ka Eesti Vabariigi 98. aastapäeva kontserdil, mida televisiooni vahendusel nägi kogu Eesti, oli Kadri fookuses, tõlgitsedes ühtviisi maagiliselt nii Tormist kui Valgret. Lisaks Tartule esitleb lauljatar koos bändikaaslaste kitarrist Virgo Sillamaa ja bassist Taavo Remmeliga oma värsket albumit ka Viljandis ja Tallinnas. Nende trioga liitub trummar Ahto Abner. Ja veel – Kadri Voorand mitte üksnes ei laula, vaid mängib ka väga hästi ka klaverit.

SteinarRaknes4_fotoKnutAaserudKolmapäeva 27. aprilli õhtul astub Tartus Genialistide klubis kuulajate ette Norra jazzmuusik – laulja-helilooja-kontrabassivirtuoos Steinar Raknes. Särava muusiku isikupärane helikeel ning laulu- ja pillimängustiil on saanud inspiratsiooni nii popist, rokist, bluusist, folgist kui kantrimuusikast. Tema sooloalbum “Stillhouse” pälvis kriitikute ja kuulajate vaimustatud vastuvõtu. Värskelt ilmunud album “Down South” (2016) salvestati Argentiinas ja sellel löövad kaasa ka argentiina muusikud. Oma loomingulisel teel on Steinar Raknes koostööd teinud selliste jazzikuulsustega nagu Chick Corea, Michael Brecker, Bobby McFerrin jt. Jazzkaarel esineb ta haarava soolokavaga, kus kohtuvad laul ja kontrabass. Kuulajad saavad nautida kauboifilmide atmosfääri; kuumusest õhkavas preerias kohtuvad americana ja jazz.

Alevtina Poljakova_Katty deeJazziklubi neljapäeval 28. aprillil astub Tartu Jazz Club’is kuulajate ette aga karismaatiline venelanna Alevtina Poljakova oma ansambliga Solar Wind. Andekas jazzmuusik lõpetas Gnessinite-nimelise muusikainstituudi kiitusega. Õpiaastail mängis neiu Moskva parimates orkestrites Anatoli Krolli ja Igor Butmani juures. 2013. aasta kevadel osales ta Herbie Hancocki kutsel Istanbulis UNESCO rahvusvahelise jazzipäeva galakontserdil, kus esinesid maailma jazzitähed eesotsas Wayne Shorteriga. Alevtina Poljakova arsenali kuuluvad trombooni- ja saksofonimäng, jazzlaul, helilooming ja arranžeerimine. Tema virtuoossed improvisatsioonid instrumentidel on nauditavad, ka lauljana võidab ta kuulajate südameid. Alevtina on oma loomingulise energia fokusseerinud oma ansamblisse, kus on elemente jazzist, fusion’ist, rokist ja vene klassikalisest muusikast. Bändi debüütalbum “Paint Me” salvestati Ameerikas maineka helirezisööri David Stolleri käe all. Kontsert, mis lubab kindlat jazzielamust.

Jazzkaarel võib iga kuulaja leida oma lemmikmuusika, sest erinevaid stiile on rohkesti. Kindlasti on väga haarav Kuuba pianisti Roberto Fonseca mäng, kes on tuuritanud nii Buena Vista Social Clubi kui ka kõige legendaarsemate Kuuba lauljatega. Fonseca on pianismi kõrgpilotaaž. Hoopis teistsuguse stiiliga on minimalistlik ja salapärane Sardiina maskis esinev saksa pianist Lambert. Araabia helidemaailma seob klassika ja jazziga Liibanoni juurtega pianist-vokalist Bachar-Mar Khalifè. Jazzkaare peaesineja on maailmaklassi saksofonist, meisterlik helilooja ja karismaatiline ansamblijuht Chris Potter oma uue kõrgetasemelise kvartetiga. Kindlasti suudavad üllatada Kristjan Randalu, kes sel korral osaleb Peedu Kassi ansamblis Momentum ja Holger Marjamaa, kel on palju austajaid Eestis ja juba ka New Yorgi School of Music’us, mille mainekatesse ansamblitesse on Holger valitud. Rootsi kuulsaim pianist Jan Johanssoni ja Esbjörn Svenssoni järel on ilmselt Jan Lundgren, kes tuuritab Euroopa jazzitippudega. Oma seekordses kavas mängib ta samu rahvaviise, mida esitas Jan Johansson Tallinnas 1966. aastal. Legendpianist Johansson lahkus siitilmast vaid 37 aastaselt, kuid mõjutas oluliselt Euroopa jazzi arengut oma rahvusliku jazziga.

Kitarristidest on Jazzkaare nr. 1 Grammidega pärjatud Al Di Meola. Igal jazzi- ja maailmamuusika sõbral on ju kodus album Friday Night in San Francisco, kus ta musitseerib koos John McLaughlini ja Paco de Luciaga Vahemere kirglik stiil on jäänud Al Di Meolale südamelähedaseks. Charnett Moffeti trios Nettwork paistab silma Stanley Jordan, esimeste seas hakkas ta kitarril kaht kätt võrdselt meloodia ja harmoonia mängimiseks kasutama, Jordani stiil on leidnud palju järgijaid.
Lauljate edurivis on kahtlemata souljazzi täht Jose James, r’&b’d, klubirütme ja jazzi siduv Bernhoft Norrast, laulja-helilooja Becca Stevens, Tamir Grinberg Iisraelist, Sofia Rubina, Kadri Voorand, Liina Saar ansambliga MiaMee ja mitmed teised.

27. Jazzkaarel on Eesti muusikutel väga oluline roll. Galakontserdil „Jazziauhinnad 10“ esinevad kümne aasta jooksul tunnustuse pälvinud jazzmuusikud üheskoos. Rohkem kui pool festivali programmist on Eesti muusikute päralt. Oluliselt on täienenud ka Eesti klubiskene – värskeid klubirütme, mis tihti pikitud elektroonikaga, pakuvad NOEP, Erki Pärnoja : Himmelbjerget live, State of Zoe, Lexsoul Dancemachine ja Trump Conseption. Traditsiooniks on saanud ka Jazzkaare eriprojektid – lastekontserdil „Jazziaabits“ tutvustavad Jürgen Rooste, Kristel Aaslaid ja Siim Aimla koos ansambliga pilliperekonda noorele kuulajale, Maria Fausti „Velocipede“ kihtutab spinning-ratastel üle jazzi imaginaarsete piiride ja tasuta kontsertide päeval täituvad jazzikontsertidega Telliskivi Loomelinnaku kontorid, kohvikud, katused ja koridorid. Jazzkaar tõotab taas tulla kevadiselt värske, mitmekülgne ning erilisi elamusi pakkuv.

Anne Erm, Jazzkaar

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala nr 36.

Pin It on Pinterest