Kas tõesti juba 19. Jõulujazz!? Alles see oli, kui maineka Taani bassimehe Oscar Petersoni triopartneri Nils Henning Orsted Pederseni kontserdist sai alguse Jõulujazzi festival. Oli aasta 1996, mil  jõulutuure tegid vaid üksikud artistid. Nüüd on kuulajail valikuid lõpmata palju,  kuid võib kindel olla, et 23. novembrist 15. detsembrini toimuva Jõulujazzi kava on eriline ja igaüks leiab siit enda jaoks mõne maiuspala. Mitmed esinejad jõuavad ka Tartusse, Viljandisse, Pärnusse, Haapsallu ja teistesse Eesti paikadesse. Kokku on festivali kavas veerandsada kontserti.

Festivali peaesinejad on Kameruni päikseline laulja-laulukirjutaja ja bassivirtuoos Richard Bona ning Latin Grammy võitnud võrratu Brasiilia lauljatar Paula Morelenbaum.

Sellist jumalikku talenti nagu on Richard Bonal kohtab harva. Multiinstrumentalist – vokalist on tänase jazzimaailma populaarsemaid muusikuid. Grammy auhinna on ta pälvinud Pat Metheny ansambli koosseisus, lisaks hulga Grammy nominatsioone  ning muid tunnustusi. Bonat on oma plaatidele ja kontsertidele esinema ihaldanud USA kõige suuremad jazzistaarid.  Tema 2002.aasta kontsert Jazzkaarel ei lähe kuulajail eales meelest. See, kuidas Bona pani saalitäie rahvast kaasa laulma, kuidas ta põimis oma improvisatsioonidesse katkeid lõunalauas kuuldud Mati Nuude lauludest, oli ütlemata südamlik ja positiivne.

Foto: Michael Weintrob

Foto: Michael Weintrob

Hõbehäälne bossa nova kuninganna Paula Morelenbaum seob sel korral hõrgud Brasiilia meloodiad klassikapärlitega Chopinist Schubertini. Jazzkaare kuulajad mäletavad lauljatari 1997.aasta festivalist, mil ta esitas koos oma tšellistist abikaasa ja Jobimi pereansambliga surematu bossanoovaklassiku Antonio Carlos Jobimi muusikat.

Foto: Kaupo Kikkas

Foto: Kaupo Kikkas

Jõulujazzi avaüritus toimub romantilises Kõue mõisas, kus saab oma tuleristsed kahe andeka muusiku Jarek Kasari  ja Erki Pärnoja duo. Kuulajail tasub end kontserdi eel või järel hellitada õhtusöögiga mõisa erilises atmosfääris. Duo teine kontsert on Telliskivi loomelinnakus, Vaba Lava teatrimajas.

Jõulujazzi kõige suurema kuulajate arvuga on Joel Remmel Trio kontsert,  seda kuulevad Klassikaraadio vahendusel ka Euroopa jazzisõbrad. 2010. aasta Jõulujazzil debüteerinud vokaalansamblil Estonian Voices on ilmunud  esikalbum „Ole hea”, laulavad silmapaistvalt andekad ja  erinevates kollektiivides väga hõivatud vokalistid Mikk Dede, Arno Tamm, Maria Väli, Mirjam Dede, Aare Külama ja grupi loominguline liider Kadri Voorand. Kavas on omalooming, jazziklassika nutikad seaded ja etno-kallakuga lood. Tartlane, pane tähele! 7. detsembril annab kuuik kontserdi Tartu Ülikooli aulas.

Foto: Kaupo Kikkas

Foto: Kaupo Kikkas

Niguliste kirikus maalib kitarrist Robert Jürjendal koos harfimängija ja andeka helilooja Liis Viiraga imetabaseid helimaastikke. Raadio Laste Laulustuudio ansamblid Kadri Hundi juhatusel esitlevad uut heliplaati armastatud laululooja Priit Pajusaare lauludega.  Koos lastega musitseerivad  Hanna-Liina Võsa ja  Tiit Kikase ansambel.

Esmakordselt Jõulujazzi ajaloo jooksul saab kuulda ka ehedat gospelit otse New Yorgi Harlemist, sest oma Euroopa tuuril külastab esmakordselt Eestit Harlem Spirit of Gospel mitmekülgse muusiku Anthony Morgani eestvedamisel. Kontserdid Kaarli kirikus ja Pärnu Kontserdimajas tõotavad eriliselt energilist elamust.  Klassikalise jazzi austajaile pakub nauditavaid hetki  populaarne duo saksofonist Tommy Smith  ja pianist Brian Kellock Šotimaalt. Nad esitlevad oma kolmandat albumit  „Whispering To The Stars”. Euroopalikus võtmes peavoolu jazzi mängib kvintett, mille kõik muusikud, nende seas ka Kristjan Randalu, on pälvinud Baden-Würtembergi maineka jazziauhinna. Eriline maiuspala  Jõulujazzil on multikultuurse-elektroonilise New Yorgi ansambli Dawn of Midi kontsert. Nende plaat valiti BBC Raadio 3 ja The New Yorker’i toimetuse poolt mullu parimate jazziplaatide hulka. Noor üliandekas laulja-laulukirjutaja Douglas Dare Inglismaalt on pälvinud juba oma teise albumi järel kadestamisväärse üle-Euroopalise populaarsuse ja paljud ta kontserdid on välja müüdud.

Jõulujazzi piletid on müügil Piletilevi müügipunktides ning internetis aadressil www.piletilevi.ee. Richard Bona Trio kontserdi piletid ka Ticketpro müügipunktides ja internetis www.ticketpro.ee. Jazzkaare piletiinfot saab helistades numbril 666 0030 või kirjutades aadressil piletid@jazzkaar.ee. Vaata ka www.jazzkaar.ee 

Kohtumisteni Jõulujazzi säravatel kontsertidel!

Jõulujazz 2014 KAVA

P 23. november kell 16.00 Kõue mõis „Dialoog” / Jarek Kasar & Erki Pärnoja

R 28. november kell 19.00 Kumu auditoorium Joel Remmel Trio

L 29. november kell 16.00 Kumu auditoorium | P 30. november kell 16.00 Viljandi Pärimusmuusika Ait „Whispering of the Stars” / Tommy Smith & Brian Kellock (Šotimaa)

P 7. detsember kell 17.00 Tartu Ülikooli aula | K 10. detsember kell 19.00 Narva Jazzklubi „Ole hea” / Estonian Voices

R 5. detsember kell 19.00 Vene Kultuurikeskus „Samba Preludio” / Paula Morelenbaum & Bossarenova (Brasiilia-Saksamaa)

P 7. detsember kell 18.00 Kaarli Kirik | E 8. detsember kell 19.00 Pärnu Kontserdimaja Harlem Spirit of Gospel feat. Anthony Morgan (USA)

K 10. detsember kell 19.00 Kumu auditoorium Dawn of Midi (USA)

N 11. detsember kell 19.00  Nordea Kontserdisaal Richard Bona Trio (USA-Kamerun)

P 14. detsember kell 20.00 Kumu auditoorium Douglas Dare (Suurbritannia)

E 15. detsember kell 18.00 Vene Kultuurikeskus Raadio laululapsed Kadri Hundi juhatusel, Hanna-Liina Võsa ja Tiit Kikase ansambel

Anne Erm / Jazzkaare korraldaja

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala nr 22.

Pin It on Pinterest