Baltikumi suurim jazzipidu Jazzkaar kutsub aprilli kahel viimasel nädalal nautima värsket ja mitmekesist festivaliporgammi.

17. – 26. aprillini kestev Jazzkaar pakub kuulajaile üle 65 kontserdi Tallinnas, Viljandis, Tartus, Kuressaares, Valgas, Otepääl, Pärnus, Raplas, Elvas, Narvas ja Jõhvis. Nautida saab maailma tippjazzi ja mitmeid erilisi just festivaliks kavandatud kontserte. Jazz kõlab ka Tallinna, Tartu ja Viljandi tänavatel ja väljakutel noorte talentide esituses.

Sel aastal on Jazzkaar saanud endale uue kodu Tallinnas Telliskivi loomelinnakus, kus toimub ka 19. aprillil tasuta kontsertide pühapäev. Aga teistel festivalipäevadel on kuulajad oodatud Vaba Lava mõnusasse saali ja selle kõrval asuvasse Punasesse majja, mis festivali ajal täidab jazziklubi funktsiooni ja kus on ka mõnusad kohvikud.

DavidSanborn

Nordea Kontserdimajas astuvad üles Jazzkaare peaesinejad David Sanborn ja Gregory Porter. Esmakordselt esineb Tallinnas kuue Grammy võitja, läbi aegade populaarsemaid jazzinstrumentaliste saksofonist David Sanborn, kelle heliplaatide müüginumbrid ulatuvad miljonitesse ja kelle mäng on olnud eeskujuks mõnelegi Eesti muusikule. Jazzkaar kutsub kõige palavamalt publiku poolt armastatud artistid ka tagasi. Tänavu on selleks lemmikuks Ameerika parimaks jazzlauljaks valitud ning Grammyga pärjatud Gregory Porter, kelle soe hääl ja lavashow ei saa kedagi külmaks jätta.

GregoryPorter

Vaba Lava saal Telliskivis on samuti maailma tippesienejate päralt väljamüüdud Scofield-Cleary duo ja Ester Rada kontsertide kõrval tasub kindlasti tähele panna festivali avakontserdil esinevat erilist Prantsuse trompetisti Ibrahim Maaloufi, kellele virtuoossele idamaisele veerandtoonide mängule ei leidu maailmas võrdset.

Samuti pole meie planeedil teist sellist erilist progressiivse rock-jazzi bändi kui seda on prantslaste legendaarne Magma, kes tuuritab juba 45 aastat viies meid pärast Maal toimuvat ökokatastroofi ulmelisele Kobaia planeedile. Bändi liider trummar Christian Vander on leiutanud ka olematu Kobaia keele, mille bänd laulab ja muusika kõlab kokku nagu King Crimson mängiks Orffi „Carmina Buranat“ Frank Zappa seades.

Jazzilavade suupillikuninga trooni on vallutanud Gregoire Maret. Euroopa kvaliteetjazzi pakuvad kuulsa ECM-i plaadifirma artistid Norra trompetimaailma Garbarek ehk Mathias Eick ja Šveitsi-Albaania lauljatar Elina Duni, mõlemal artistil on just ilmunud värsked albumid. Ainulaadne maailmas on ka Saksa pianist Hauschka, kes avab ja avastab klaveris hoopis uue sugestiivse kõlamaailma.

LiisiKoikson

Jazzkaar toob esmakordselt Eestisse Kanada klubide lemmiku laulja-multiinstrumentalisti Owen Palletti ja mitmeid teisi põnevaid artiste. Eestlastest esitlevad oma uusi albumeid Raul Sööt Deeper Sound, Oleg Pissarenko Band, Ingrid Lukas, Abrahams Café ja Raul Vaigla. Estonian Dream Big Bandi ja eesti luuletajate koostöös sünnib Jazzkaareks eriline armastust ülistav kontsertetendus, Billie Holiday sajandale sünniaastapäevale pühendab kontserdi Liisi Koikson, lastele pakub vahva etenduse Genka. Kuulamist jagub Jazzkaarel igale maitsele ja igas Eestimaa nurgas.

Tartlased saavad nautida kolme head kontserti

Reedel 24. aprillil esineb Vanemuise kontserdimajas Tartu jazzikuninga Oleg Pissarenko bänd uue plaadi „Point” kavaga. Kitarristi minimalistlik, kuid sügav muusika puudutab alati kuulajate hingekeeli ja ka Raun Juurikas klahvpillidel, Mihkel Mälgand bassil ja Ahto Abner trummidel lisavad muusikasse oma värvid ja rütmid.

22. aprillil esitleb Šveitsis elav karismaatiline laulja-laululooja Ingrid Lukas uut albumit Genialistide klubis, kaasatud on ka koreograaf Rene Kösteri tantsijad. 23. aprillil on Tartu Jazz Club’i külaline Mehmet Polat Trio põnevate idamaiste pillide ja meloodiatega.

Ja kindlasti tasub minna ka Elvasse, kus 22. aprillil esineb meie armastatud jazzitrio Sooäär-Vaigla-Ruben oma kolmanda albumi  „1980” kavaga.

Jazzkaar toob uue kevade ja kutsub kuulama emotsiooniderikast värsket muusikat.

 

Anne Erm, Jazzkaar

Rohkem infot:
www.jazzkaar.ee

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala nr. 27

Pin It on Pinterest