Oktoobri lõpusirge tõi Tartu Jazziklubisse tõelise energiapahvaka. Neljapäeval, 24. oktoobril astus nimelt esmakordselt publiku ette koosseis nimega Jazz Panzers. Tegemist on Eesti jazzmaastiku noore põlvkonnaga, kes on varemgi küllaga koos musitseerinud, kuid sellises koosseisus oli Tartu Jazziklubil au neid esimesena võõrustada.

Kui lavale olid astunud ontlikud ja esmapilgul tagasihoidlikud noormehed, siis juba esimesed helikobarad paljastasid hoopis midagi muud. Seda kõige paremas mõttes. Kontserdile eelnenud lubadus publikule, et „Jazz Panzers svingib täie rauaga“, vastas absoluutselt tõele.

Kõige sügavama mulje jättis rütmigrupi meeletu energilisus ja maitsekus, millega publik algusest lõpuni kaasaelamas hoiti. Ka raskema swingi puhul oli just Heikko Remmeli ja Tõnu Tubli muusikalise sümbioosi õhulisus see, mis meeli köitis. Kohati oli lausa keerilune aru saada, kas tegu on andeka improvistasiooni või eelnevalt põhjalikult läbi töötatud fraseeringutega.

Koostöö kogu ansambli vahel mõjus publikule turvatunnet tekitavalt ja polnud kahtlustki, et laval on professionaalid. Ülimalt nauditav on kuulata muusikuid, kes ennastunustavalt helidesse sisse suudavad minna.

Jazz Panzers / foto Kalev Ints

Jazz Panzers / foto Kalev Ints

Erilise muusikalise mõõtme jättis kuulajate südametesse elav ja kaasahaarava mängustiiliga pianist Holger Marjamaa, kes on muuhulgas veel sel aastal Jazzkaarelt pälvinud Noore Jazzitalendi Auhinna. Tema mitmekülgsus ja hea kohanemisvõime kajastusid igas viimases kui loos ja andsid positiivselt sooja värvingu nii soolodes kui ka lihtsalt harmooniat mängides.

Just lihtsust ja tehnilist meisterlikkust kombineerides viidi kuulajaskond väga tõetruult Ameerika jazzmuusika maailma. Suures osas esitati saksofonistide loomingut, seetõttu ei saanud lavalt ka puududa Marko Kask tenorsaksofoniga. Tema kõrval seisis sama andekas Allan Järve trompetil. Vaheldumisi esitati soolosid, mis jutustasid just kui põnevaid lugusid. Lugusid, mis meie maal iialgi ei saa sündida, aga puudutavad alati meid kõiki. Esitatud interpretatsioonid ei saanud sugugi osaks juhuslikult valitud lugudele, vaid iga muusikaline teema oli kellegi jaoks ansamblist oluline. Reeglina läbi oma instrumendi ja sellel muusikat kirjutava eeskuju. Kõlasid lood sellistelt muusikutelt nagu näiteks Wayne Shorter, Bobby Watson, Joe Henderson, John Coltrane, Miles Davis. Kuulsime lugusid ka Chick Corealt, Dizzy Gillespielt, Horace Silverilt ja Sam Jonesilt.   

Sõnapaar, mis ansambel Jazz Panzerit kõige paremini iseloomustab, on meeletu energia.

Kristiina Päss / TJC

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala Nr 13.

Pin It on Pinterest