31. oktoober kuni 2. november Tartus

Tartu jazz- ja rütmimuusika festival IDeeJazz tuleb oktoobri-novembri vahetusel juba neljandat korda! Värsketest ideedest sündinud ja avatud meeltele loodud muusikaga IDeeJazz kestab traditsiooniliselt kolm päeva ning kontserdid toimuvad neljas Tartule olulises paigas – Tartu Jazzklubis, Tartu Uues Teatris, Genialistide Klubis ja esmakordselt ka AHHAA Keskuses. Koostöös AHHAA Keskusega uurib festival lähemalt muusika ja teaduse kokkupuutepunkte.

Neljandal IDeeJazzil on oodata mitmekülgsemat programmi kui eales varem. Programmis kuuleb heakõlalist ja kaasahaaravat muusikat nii mitme põlvkonna säravate Eesti tipptegijate kui ka silmapaistvate muusikatudengite vahendusel. Festival pole küll kunagi žanrilisi piire vedanud, kuid sõna “jazz” festivali nimes on kindlasti suunda andev termin, mis teatud ootused ette on seadnud. Muidugi – ka sel aastal on rõhk heakõlalisel, improvisatsioonilisel ja ideeküllasel muusikal, kuid stiilisahtleid armastavatel kuulajatel võib päris keeruliseks minna.

„Bluusi, d’n’b, proge, indie, etno, maailma muusika, popi, vabaimprovisatsiooni, vene klassika ja puhtakujulise jazzi sahtlite sisu on põrandale kallatud ja lootusetult segi aetud. Selles põhjalikus tohuvabohus saab aga kindlasti lõbus olema! Sest just rõõmu, head tuju ja muhedaid mõtteid IDeeJazz kuulajatele pakkuda tahabki,” seisab festivali kodulehel.

Eelmistel aastatel ansambel Radari ja Sven Grünbergi Messi lavale meelitanud IDeeFookuses on sel korral 1983. aasta Tartu Levimuusikapäevade täht, muusika ja teaduse ühisosaga tegelev ansambel „E=mc2” Peeter Volkonski eestvedamisel. See kontsert on kindlasti harukordne, sest üle 30-ne aasta astuvad tuumasõjavastase ja inimsust pooldava metaroki kavaga lavale Peeter Volkonski, Riho Sibul, Peeter Brambat, Margus Kappel, Vello Annuk ja Arvo Urb.

IDJ14-kogukava

Neli ehedat omaloomingut viljelevat kollektiivi astuvad IDeeJazzi lavadel publiku ette ka oma uut või suisa debüütset muusikaalbumit esitledes – Carrot Lights, Heliotroop, cirkl ja Sooäär-Kruglov kvartett. Värsket muusikat saab lisaks kontserdil nautimisele ka CD-kettal koju kaasa viia.

Carrot Lights on mõnusalt kaasakiskuva ning samas klaarilt põhjamaise kõlavärviga improvisatsioonilise klaveritrio koondnimetus, mis lahtikirjutatult sisaldab kolme taas auhinnatud muusikalist isiksust: Joel-Rasmus Remmel, Kaspar Kalluste ja Laura Remmel.

Kombinatsiooni kogemusest ja  mängulisusest toovad lavale Aleksei Kruglov Moskvast ja Eesti jazzi kandvad jõud – Jaak Sooäär, Mihkel Mälgand ja Tanel Ruben, see on Kruglov-Sooäär kvartett.

Korraliku osa Eesti jazzi aktiivtuumikust toob lavale ka juba mainitud kollektiiv Heliotroop, mille eestvedajad on Mingo Rajandi ja Kirke Karja. Heliotroobis mängib mitu auhindadega pärjatud muusikut, sealhulgas käesoleva aasta Jazzi Auhinna pälvinud Meelis Vind ja Noore Jazzitalendi tiitliga pärjatud Kirke Karja (2014) ning Kadri Voorand (2008).

Eelmisel sügisel astus kollektiiv nimega Maimztet IDeeJazzi ID+ raames lavale ning pälvis kohest tähelepanu ja kiidusõnu. Nüüd on ta tagasi juba põhiprogrammi ridades ja tõttöelda on Elleri endistest ja praegustest tudengitest koosnev Maimztet ainus ansambel, mis astub IDeeJazzil lavale juba teist korda.

Ekstra festivali jaoks kokku tulnud noorte Tartu meeste ansambel Five Quarters Quintet teeb aga lugupidava kummarduse John Leslie “Wes” Montgomery’le – kitarristile, kes on mõjutanud muusikuid kogu maailmas, teiste hulgas ka hiljuti oma 60ndat juubelit tähistanud Pat Metheny’t, kes möödunud kevadel lõpuks Eestis Jazzkaare raames kauaoodatud kontserdi andis.

D’n’B, indie, pop, soul, uued tuuled ja jazz põimuvad maitsvaks ja kaasakiskuvaks suutäieks live-d’n’b-d viljeleva SoundHouse’i, verivärske Tartu noorte kollektiivi Innersound, juba mainitud cirkli ja kolme väga erineva, kuid vaieldamatult Eesti muusikailmas tuntud ja armastatud tegija –  Villu Veski, Sofia Rubina ja Sander Mölderi ehk Cyber Café vahendusel.

Aga alustame algusest – jazzi algupära meenutav (alternatiiv)blues kõlab kohe festivali avakontserdil, mil Tartu duo Andres Roots & Raul Terep esitab svingi ja kuuekümnendate instrumentaalrockiga segunevat deltabluusi.

Lisaks põhiprogrammi kontsertidele toimub ka eelmistel aastatel sooja vastuvõtu osaliseks saanud lisaprogramm ehk ID+, mis pakub päevasel ajal lastele rütmikooli ja tutvustab kuulajaile noori Tartu muusikuid. Osa saama on oodatud igas vanuses muusikasõbrad! ID+ programm täieneb jooksvalt.

Juba praegu saab ekstra fännidele loodud soodsaid festivali passe ka Piletilevi vahendusel soetada. Passe on saadaval vaid pisike ports ning need on liikvel kuni 1. oktoobrini või kuni otsasaamiseni. Eraldi lavade piletid on Piletilevis samuti huvilistele valmis.

IDeeJazz kutsub: „Tule kuula head muusikat, saa sooje emotsioone ja mõtle mõnusaid mõtteid!”

Kohtumiseni Tartus 31. oktoobrist 2. novembrini!

Festivali koduleht: 2014.ideejazz.ee

JP

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala nr 20.

Pin It on Pinterest