Käes on IDeeJazzi 5. sünnipäev! Omanäoliselt südamlikuks ja nooruslikuks nimetatud IDeeJazz on festival, mis toimub alates 2011. aastast traditsiooniliselt novembri kuus kolmel järjestikusel päeval Tartus. Viies IDeeJazz leiab aset 6.-8. novembril Tartu parimates kontserdipaikades.

“IDeeJazz on päris festival, tiheda ja meelihaarava kavaga, mis lubab kuulajale plaanida põneva nädalavahetuse huvitava muusika ja hea seltskonnaga.”
Priit Pajusalu

“IDeeJazz oli mitmekülgne ning lausa võimas maiuspala. Ürituse mitmepalgelisus ja erakordsus oli muljetavaldav. Rõõm ja sügavus muusikas tuleb niivõrd esile harva.”
Martin Laine

IDJ15-LOGO-JazziPala-nr29

IDeeJazzi eesmärk on tutvustada ja populariseerida originaalset Eesti identiteediga jazzi ja rütmimuusikat, andes ka noorema põlvkonna andekatele muusikutele võimalusi esitada oma loomingut laiemale kuulajaskonnale. Traditsiooniliselt esinevad IDeeJazzil eri põlvkondade silmapaistvamad eesti muusikud ning igal aastal tehakse austuskontsert ka ühele eesti muusika- ja mõttemaastikku mõjutanud kollektiivile või loovisikule.

Sõna “jazz” festivali nimes tähistab mitte niivõrd muusikastiili selle kitsalt traditsioonilises mõttes vaid pigem loomingulist eluviisi ja hoiakut – seda nii muusiku kui ka kuulaja seisukohast. See kajastub ka festivali programmis, kus kõlab väga eriilmelist ja -žanrilist muusikat, mida kõike ühendavad märgusõnad idee, improvisatsioon ja hea energia.

Festivali juht Oleg Pissarenko: “Kutsun teid kõiki, sõbrad, viiendale IDeeJazzile, mis on meie meeskonna jaoks väike juubel! Sel korral täidab festival parimate muusikute esituses kõlava nauditava muusikaga Tartu parimad kontserdipaigad  – Vanemuise kontserdimaja, Tartu Jazziklubi, Genialistide klubi ja Tubina saali Elleris – ning enda poolt luban, et lisaks suurepärastele kontserdielamustele ootab teid ees ka jazzi ja muusika mõiste ning tähenduse avardumine. Selleks toome Tubina saali viienda IDeeJazzi viimasel päeval – 8. novembril – kontsertide kõrvale ka muusikateemalisi loenguid, mille idee ongi muusika mõju ja sisu avamine. Usun, et IDeeJazz on saanud meile kõigile oluliseks ja koduselt hubaseks muusikapeoks, seepärast võtkem novembri teine nädalalõpp jazzi jaoks vabaks ja tagajärgi ei pea kindlasti keegi kahetsema. Tartu kui heade mõtete linn saab taas suurepäraste muusikaliste ideedega täidetud ning loodan, et kohtume Sinuga kõigil kolmel päeval Tartus!”

Seni on IDeeJazzil esinenud teiste hulgas Sven Grünberg ja Mess, Radar, Peeter Volkonski ja E=mc2, Hedvig Hanson, Kadri Voorand, Estonian Voices, Sofia Rubina, Villu Veski, Raivo Tafenau, Jaak Sooäär, Tanel Ruben, Wilhelm, Innersound ja paljud teised. Festivali korraldab MTÜ Rajamuusika. IDeeJazzi eestvedaja on Oleg Pissarenko. Festivali peetakse ka Rainbow Jazz‘i mantlipärijaks.

Muusikapeo programm avalikustatakse 6. septembril festivali ametlikul kodulehel www.ideejazz.ee.

Kohtumiseni IDeeJazzil!

 

JP

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Palas nr 29.

IDeeJazz-PEETER VOLKONSKI-E=MC2

Peeter Volkonski ja E=mc2 / foto: Kalev Ints

 

Pin It on Pinterest