23. jaanuaril möödub mustlasjazzi isa Django Reinhardti (1910-1953) sünnist 105 aastat. See legendaarne kitarrist oli esimene Euroopa muusik, kes lõi laineid ja mõjutas jazzi arengut ka žanri sünnimaal Ameerikas – mitte ilmaasjata ei taha Woody Alleni filmi „Sweet and Lowdown” USA kitarristist peategelane Reinhardti lähenedes lavalt põgeneda!

Jean „Django” Reinhardt sündis Belgias, kasvas Pariisi lähedal mustlaslaagris ning teenis juba 13-aastaselt elukutselise muusikuna leiba. Tema esimeseks pilliks oli viiul, järgnesid bändžo ja kitarr. 18-aastaselt sai ta tulekahjus tõsiselt viga ning oli sunnitud kitarrimängu nullist alustama – kaks Django vasaku käe sõrme jäid halvatuks ja neid sai osaliselt kasutada vaid akordide võtmisel.

Selle katsumuse käigus kuulis Reinhardt esmakordselt jazzi, vaimustus Louis Armstrongist ning tutvus viiuldaja Stéphane Grappelliga (1908-1997), kelle sünnist möödub 26. jaanuaril 107 aastat. Kuigi osalt põhines Reinhardti ja Grappelli vastleitud suund USA viiuli-kitarri duo Joe Venuti ja Eddie Langi 1920te stiilil, sündis mustlasmuusika ja Reinhardti ainulaadse kitarrikäsitluse kombinatsioonist uut tüüpi swing, nn. jazz manouche. Prantsusmaa jazziühingu eestvedamisel loodi 1934. aastal ansambel Quintette du Hot Club de France, millega Reinhardt ja Grappelli tegid oma kuulsaimad plaadistused.

Django

Teise maailmasõja puhkedes viibis kvintett parajasti Suurbritannia-turneel; Reinhardt naases koheselt Pariisi, Grappelli jäi Inglismaale, ning stuudios said nad jälle kokku alles 1949. aastal. Reinhardt jõudis esineda koos Armstrongi, Duke Ellingtoni, Coleman Hawkinsi ja Dizzy Gillespie’ga ning liikuski oma viimastel salvestustel bebopi suunas. Uus huvi vanameistri muusika vastu lahvatas 1960tel, mil fännide hulka kuulusid ka sellised rockstaarid nagu Jerry Garcia (Grateful Dead) ja Ritchie Blackmore (Deep Purple), ning pole 50 aastaga vaibunud – rääkimata Django mõjust hilisematele jazzkitarristidele.

 

Andres Roots / TÜ Raamatukogu Fonoteek

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala nr 24.

Pin It on Pinterest