Uskumatu, aga tõsi! Baltikumi suurim jazzifestival Jazzkaar tähistab aprillis juba oma 25. sünnipäeva. Kevadisel suurfestivalil on esinenud läbi aastate 851 ansamblit 4277 muusikuga 64st riigist. Artistid kokku on võitnud üle 90 Grammy auhinna. Festivali põneva ajaloo jooksul on 267 000 muusikasõpra saanud nautida parimat jazzmuusikat kuuelt kontinendilt kõigis oma avaldusvormides.

AnneErm70Kõik see algas nagu pooljuhuslikult, tänu sellele, et raadiotoimetajana külastasin Nõukogude Liidu jazzifestivale. Tallinna festivalide kõrghetk – aasta 1967, mil Charles Lloyd külastas oma kvartetiga Eestit, oli jäänud mägede taha, sest jazzifestivalid keelati. Viimane piisk karikasse oli 1989. aasta Tbilisi rahvusvahelise jazzifestivali külastamine, mis oma esindusliku kavaga tegi lausa kadedaks. Ja kuna grusiinlaste bluusibänd tahtis hirmsasti Tallinnasse tulla, siis ütlesin neile, vaatame, mida teha annab. Ma ei kujutanud ette, mida ühe festivali korraldamine tähendab. Kas suudan, kas oskan, kas ma ei lähe vales suunas, neid küsimusi polnud aega esitatada. Asusin esinejaid ja raha otsima, korralduse eest hoolitses paaril esimesel korral Eesti Riiklik Filharmoonia. Töötasin terve kevade ja suve. Festival toimus 10.- 14. oktoobrini ja kontserte oli 26, igal suuremal kontserdil esines 5-6 ansamblit, kokku 49 koosseisu 16 riigist. Oli tõeline galade ja bluusiparaadide aeg. Kõige suurem staar oli tol korral USA trombonist ja laulja Ray Andreson oma kvartetiga, mees ise kuulub tänini jazzmuusikute eliiti. Kontserdikohti oli Linnahallist Sakala keskuse ja Viru varieteeni. Veel oli rublaaeg, veel kartsid mõned artistid Eestisse tulla.

Aastatega on festival kasvanud ja saanud täisealiseks. Jazzkaar on toonud koju kätte maailmastaarid – nende seas on kõigile tuttavad Joe Zawinul, Jan Garbarek, Bobby McFerrin, John Scofield, Dianne Reeves ja paljud paljud teised. Alati on fookuses olnud muusikute koostööprojektid, Põhjamaade jazz ja noored talendid. Nii ka nüüd! 18. – 27. aprillini saab suurel jazzipeol nautida maailma tippjazzi ja mitmeid erilisi, just selleks korraks kavandatud kontserte. Juubelifestivali avab  Ülo Kriguli uudisteos „Lend nr JK025“ suurejoonelises Lennusadama muuseumis.  Galakontserdil „Noor Eesti jazz“ esinevad parimaiks pärjatud noored jazzmuusikud Erki Pärnoja, Kadri Voorand, Sofia Rubina, Peedu Kass, Joel-Rasmus Remmel, Kaspar Kalluste ja Holger Marjamaa. Kinos Sõprus saab nautida mitmekesist muusikafilmide programmi. Jazz täidab aprillis Tallinna Vanalinna ja Mereääre, võtab vastu külalisi Lennujaamas ja Sadamas, pakub pühapäeval, 20. aprillil üle kümne tasuta kontserdi põnevates mereäärsetes arhitektuurilistes paikades. Jalutuskäikudel üllatavad linna külalisi pop-up kontserdid ning mitmed Jazzkaarest inspireeritud fotonäitused. Ja Jazzkaar jõuab kontsertidega ka Ida-, Lääne- ja Lõuna-Eestisse.

PatMetheny_byKatz

Juubelifestival täidab paljude muusikasõprade unistused ja toob esmakordselt Eestisse fenomenaalse jazzkitarristi 22 Grammy auhinna pälvinud Pat Metheny oma Unity Groupiga, mille  koosesisus mängivad saksofonist Chris Potter, trummar Antonio Sanchez, bassist Ben Williams ja multiinstrumenalist Giulio Carmassi. Nende kontsert 27. aprillil Nokia Kontserdimajas on juubelifestivali võimas finaal. Elamus, mis jääb kauaks meelde.

Teine superstaar jazzipeol on oma kordumatu sügavsametise hääle ja tõlgitsusega südamed võitnud lauljatar Cassandra Wilson. Missisipi kallastelt pärit diiva on korduvalt valitud mainekate ajakirjade Down Beat ja JazzTimes poolt parimaks jazzlauljaks. Staari rohkete tunnustuse seas on ka kaks Grammy auhinda. Cassandra esineb koos oma võrratute muusikutega 25. aprillil Nokia Kontserdimajas.

FatoumataDiawara_SerenaAurorasFestivali koduks on kolmandat aastat spetsiaalselt Jazzkaareks püstitatud Merepaviljon Tallinna Sadama Vanasadamas, kus on mõnus atmosfäär kontsertideks ja sõpradega kohtumiseks. Seal astuvad üles Euroopa jazzi noored säravad staarid – norra saksofonist Marius Neset, keda peetakse juba praegu Jan Garbareki mantlipärijaks, pöörase energiaga prantsuse laulja-kitarrist Nina Attal ja teised. Maailmamuusika sõpru rõõmustab karismaatiline Mali lauljatar Fatoumata Diawara, kes on valitud Aafrika saja mõjukama noore kultuuritegelase hulka, hispaanlannade flamenkokvartett Las Migas ja ilmselt praegu kuulsaim harfivirtuoos jazzimaastikul Edmar Castaneda Kolumbiast. Merepaviljoni klubiõhtutel maalib elektroonilisi maastikke Portico Quartet Londonist, kõige moekamaid klubirütme paiskab tantsupõrandale Mount Kimbi  ja The Hi-Fly Orhestra pakub head funkyt. Meie oma säravad esinejad ja mainekad külalismuusikud jõuavad ka Teater NO99 jazziklubisse. Näiteks esineb seal oma sünnipäeval verivärske heliplaadi Sacrum Facere kavaga Taanis elav saksofonist Maria Faust. Meie festivali üks kõige hõivatum artist Kadri Voorand annab kontserdi koos oma hea noore kolleegi Hanna Paulsbergiga Norrast.

Jazzkaar 25 – erilisem kui eales varem – ootab muusikuid, muusikasõpru ja kõiki, kes tahavad olla osalised Jazzkaare suurel sünnipäevapeol. Vaata kogu festivali programmi www.jazzkaar.ee ja tule lase kevadel ja heal jazzmuusikal end lummata!

Anne Erm

Jazzkaare peakorraldaja
www.jazzkaar.ee

Artikkel ilmus Jazzi Palas nr 18.

Pin It on Pinterest