23. aprillil jagas festival Jazzkaar koostöös Danske Bank’i ja Eesti Jazziliiduga Tallinnas Merepaviljonis jazziauhindu. Danske Jazziauhinna pälvis klarnetist ja helilooja Meelis Vind, Noore Jazzitalendi auhinnaga tunnustati pianisti ja heliloojat Kirke Karjat ning Jazziedendaja auhinnaga pärjati Guido Kangur ja Pille Lukin.

Foto: Siiri Padar

Foto: Siiri Padar

Traditsiooniks kujunenud auhindade väljaandmine toimus juba 8. korda, auhindu anti kolmes kategoorias. Kokku esitati jazziauhindadele üle neljakümne kandidaadi. Lõpliku otsuse langetasid spetsialistidest, muusikutest ja ajakirjanikest koosnevad žüriid.

Danske Jazziauhind – viimase kolme aasta jooksul enim tähelepanu pälvinud aktiivsele ja loomingulisele jazzmuusikule:

MEELIS VIND,

klarnetist-helilooja ja mitmete ansamblite liider, kes on tuntud väljapaistva klassikalise muusikuna ja särava jazzartistina. Duost Raivo Tafenauga Eesti Riikliku Sümfooniaorkestrini – nende kahe koosseisu vahele mahub mitmeid erinevaid kollektiive, kellele Meelis Vind on muusikat loonud, kellega koos kontserte andnud ja heliplaate salvestanud. Neist viimane kannab nimetust „Liivamandala“ (2014, Paw Marks). Danske Banki jazziauhinna suurus on 3200 eurot, millele ETV lisab omalt poolt võitja kontserdi salvestamise.

 

Noore Jazzitalendi auhind  – kuni 26-aastasele muusikule initsiatiivi, head taseme ja loomingulisuse eest:

KIRKE KARJA,

pianist ja helilooja, silmapaistev oma loomingulisuse, initsiatiivikuse ja aktiivsusega erinevates ansamblites, iseäranis koosseisus Pae Kollektiiv, kellelt ilmus aasta alguses debüütalbum.

Noor jazzitalent saab võimaluse esineda Jazzkaare korraldatud kontserdil ning Klassikaraadio annab võimaluse salvestada oma muusikat Eesti Rahvusringhäälingus.

 

Jazziedendaja auhind – inimestele, kes aitavad oluliselt kaasa jazzmuusika tutvustamisele ja arendamisele Eestis:

GUIDO KANGUR ja PILLE LUKIN,

koos on nad korraldanud festivali Sõru Jazz Hiiumaal, suvekontserte mitmel pool Eestis ja esmaspäevaseid jazzikontserte Tallinnas, kus kõikjal esinevad Eesti andekad jazzmuusikud.

 

Võitjate auhinnataieste autor on skulptor Tiiu Kirsipuu.

 

Danske Jazziauhinna eesmärk on laiemalt tunnustada Eesti aktiivsemaid, professionaalsemaid ja loomingulisemaid tegevjazzmuusikuid. Hinnatakse eesti kodanikke, residente või ansambleid, kes on kolme viimase aasta jooksul enim silma paistnud oma loomingulise tegevusega.

Aastast 2013 kannab jazziauhind nime Danske Jazziauhind ja aastastel 2007-2012 kandis nime Elioni Jazziauhind. Seni on auhinna pälvinud:

Taavo Remmel (2013)

Villu Veski (2012)

Kristjan Randalu (2011)

Raivo Tafenau (2010)

Siim Aimla (2009)

Tanel Ruben (2008)

Jaak Sooäär (2007)

 

Noore Jazzitalendi auhind, mille annavad välja Danske Bank, Eesti Jazzliit ja Jazzkaar, on mõeldud eelkõige hindamaks noorte muusikute initsiatiivi ja head taset ning julgustamaks nende ettevõtmisi. Auhinna eesmärk on tunnustada noort, kuni 26-aastast andekat muusikut, kes on saavutanud midagi märkimisväärset ja panustanud ise saavutusse oluliselt enam kui tema eakaaslased tavaliselt.

Noore Jazzitalendi auhinna on seni pälvinud:

Holger Marjamaa (2013)

Kaspar Kalluste (2012)

Joel-Rasmus Remmel (2011)

Peedu Kass (2010)

Sofia Rubina (2009)

Kadri Voorand (2008)

Erki Pärnoja (2007)

 

Jazziedendaja auhinda antakse välja aastast 2009. Auhinna eesmärk on tunnustada inimest või organisatsiooni, kes on oma tegevusega andnud olulise panuse jazzmuusika tutvustamisse ja arendamisse Eestis. Jazziedendaja auhinna on seni pälvinud:

Valter Ojakäär (2013, oma muusikalise panuse eest ja saadete eest)

Aivar Trallmann (2012, Viljandi jazzisündmuste korraldaja)

Toivo Unt (2011, Nõmme Jazzi kunstiline juht)

Boris Paršin (2010,  pedagoog ning festivalide ja kontsertide korraldaja)

Ain Agan (2009,  Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia professor ja Viljandi Kitarrifestivali korraldaja).

 

JP

Artikkel on ilmunud Jazzi Palas nr 19.

Pin It on Pinterest