4. aprillil toimus Genialistide Klubis juba viiendat korda Tartu Elleri kooli rütmimuusika osakonna noorte loomingukonkurss ehk ERMO 5.

Žürii, mille koosseisu kuulusid Eesti Jazzliidu esimees Tanel Ruben, muusik ja pedagoog Lembit Saarsalu, laulupedagoog Ursel Oja, Elleri rütmimuusika osakonna juhataja Oleg Pissarenko ja Tartu linnapea Urmas Kruuse, jagas auhindu neljas kategoorias: parim vokalist, parim instrumentalist, parima loo ning parima seade autorid. Eriauhinna sai ka parim ansambel.

5. ERMO konkursi laureaadid on:

Parima loo autor
Jaanis Kill /“Dorian’s Dance”

Parima seade autor
Lauri Kadalipp / seto rahvalaul “Heiko-leiko”

Parim vokalist
Susanna Aleksandra Veldi

Parim instrumentalist
Paul Neitsov / kitarr

Parima ansambli eriauhind
Kõrge 9 koosseisus:
Anett Kulbin – vokaal
Elina Hokkanen – vokaal
Paul Neitsov – kitarr
Lauri Kadalipp – saksofon
Jorven Viilik – bass
Kristjan Mängel – trummid

Auhinnafondi võitjatele – Tartu Muusik poe kinkekaardid väärtuses 200€ igas kategoorias – pani välja Tartu linn ja andis üle Tartu linnapea Urmas Kruuse. Eriauhinna Eesti Jazzliidu poolt – kontsert NO99 Jazzklubis Tallinnas – andis üle Eesti Jazzliidu esimees Tanel Ruben.

Varasematel aastatel on ERMO-l tunnustust pälvinud nüüdseks juba veidi laiemalt tuntud noored muusikud – Laura Junson, Marvin Mitt, Kaisa Lillepuu, Roland Mällo, ansamblid X-Panda, IHM Trio ja mitmed teised.

 

Jazzi Pala küsis zhürii liikmetelt, milliseid mõtteid konkurss ja kõlanud muusika tõi.

 

V-ERMO-logoHead žürii liikmed, andke palun hinnang toimunud 5. ERMO konkursile – mida arvate noortest muusikutest ja nende loomingust? Kas oli ka midagi erilist või üllatavat? 

Tanel Ruben: Kõigepealt tänan Elleri kooli, et ERMO konkurssi hoitakse edukalt elus ja seda peetakse hariduse osana kooli programmis.

Iga muusik on unikaalne ja samuti oli omapärane selle aasta konkursi kava. Oluline on, et esimesel kohal on loovus ja improvisatsioon. Need on alused ja eeldused jazz- ja rütmimuusikas.

Žürii andis väga laiahaardelise tunnustuse erinevatele tegijatele. Seega, ei hakkaks eraldi kedagi välja enam tooma. Aastad on erinevad ja sama erinevad saavad olema ka tulevased konkursid.

Noortele soovituseks: olge jätkuvalt pöörased ning oma asja nimel maksimalistid! Ja et üks number laval hästi õnnestuks, on seda palju kordi vaja läbi harjutada. Leidke esinemise võimalusi – nii õpite nüüd ja praegu musitseerimise kogemusi, mida klassiruumis ega kodus ei omanda. Edu teile!

Urmas Kruuse: ERMO on põnev tähekombinatsioon, mis pakuks mõistatamist inimestele, kes ei ole asjaga kursis. Nii nagu lühivariant osakonna nimest võimaldab lasta fantaasial vabalt lennata, suutsid konkursil osalenud noored murda välja piiridest ning lasid oma loovusel jammida. Olen muusikategemisel pidanud väga oluliseks sellega kaasnevat rõõmu ja vabadust nautida tehtut. Isegi noodist mängimisel on võimalik eksitada pilk noodiridadelt ja paisata saali maksimaalset inspiratsiooni. Oskus publikut kaasa kiskuda eeldab palju tööd ja instrumendi meisterlikku käsitsemist. Mind üllataski see, et ma nägin noorte esinemises nii palju püüdu selles suunas musitseerida. Kitarr on mind alati erinevates žanrites võlunud ja seetõttu jäid mulle meelde nii Paul Neitsov kui ka Jaanis Kill, aga ka ansambel Kõrge 9, mis kõlas väga terviklikult. Kuid kuna muusikat ei saa numbrite ega sentimeetritega mõõta, siis soovin ma edu ja kordaminekuid kõigile osalenutele.

Ursel Oja: Minul oli siiralt heameel, et juba 1. kursus osales konkursil ja seda päris arvestataval tasemel. Konkursi parimad teosed vääriksid salvestamist ja avaldamist. Üldmulje oli hea ja tundub, et iga aastaga läheb paremaks. Soovin edu ERMO-le!

Lembit Saarsalu: Kõik, ka need, kes konkursil tunnustust ei saanud, olid väga tublid! ERMO noorte loomingukonkurss õnnestus igati: huvitavad lood, mõttekad arranžeeringud, hea esitus koos improvisatsioonidega. Tore, et on palju erinevaid ansambli koosseise – solistist nonetini. Pillimägu tase on tõusnud, mängitakse võimete piiril ja üle sellegi (Paul Neitsov “Ärevus”). Muusika on siiras, mis ongi kõige tähtsam. Edu ja uusi ideid, rõõmu muusikast!

Oleg Pissarenko: Olen kindel et ERMO konkurss annab tugeva tõuke Tartu noorte muusikute loomingu arengule, süstib julgust katsetada ja motiveerib otsima värskeid muusikalisi lahendusi. Sel aastal oli žürii töö üpris keeruline, sest osalejate hulka kuuluvatest enamus näitasid väga kõrget tehnilist ja heliloomingulist taset. Olen tänulik Tartu linnale, kes taas ei jätnud tähelepanuta meie muusikute andekust – kindlasti pakkus innustust linna poolt välja pandud auhinnafond. Mind isiklikult üllatas kõlanud teoste lai stiilide valik, kuulsime nii progerokki, jazzi kui ka rahvamuusikatöötlusi, sekka ühe a capella seade ning kantrilaadseid vokaalpalu. Ühesõnaga – Elleri rütmimuusikud hoidsid taas kõrgel Tartu jazzi au, mis teeb mulle loomulikult suurimat rõõmu. Jõudu meile kõigile! Jazzi nimel!

TJC

Artikkel ilmus ajalehes Jazzi Pala Nr 9.

Pin It on Pinterest